Jakie postanowienia noworoczne ma nauczyciel?

              Chodzi oczywiście o te związane z pracą, bo życie prywatne, to już tylko nasza sprawa, prawda?

Żeby ujawniać swoje postanowienia, to trzeba się przyznać do kilku grzechów, słabości, bylejakości, niefajności… a to nigdy łatwe nie jest. Ja nie jestem typem kogoś, kto noworocznie coś postanawia, a moje zamierzenia zawodowe kumulują się w sierpniu. Sami wiecie najlepiej… powiew nowego roku szkolnego czujemy w nozdrzach nieustannie, a w głowie buzuje nam jeden plan za drugim, jacy to my będziemy zorganizowani, przemyślani, przygotowani i nic nas nie zaskoczy. 😀

No cóż, potem szybko wpadamy w tryby machiny, której główną cechą jest NIEPRZEWIDYWALNOŚĆ i nasze szumne postanowienia zazwyczaj biorą w łeb.

Już wracam do obecnego czasu kalendarzowego, mamy 30 grudnia i jeśli Wy nauczyciele jakieś postanowienia macie, to czekam na nie w komentarzach, bo teraz to ja… potrzebuję inspiracji.

A teraz kilka moich mikroobietnic, są to momentami śmieszne drobiazgi, ale wierzę, że poprawią jakość mojego zawodowego życia. ?

  1. Na dyżurach będę miała zawsze przy sobie malutki notesik i długopis. A gdzie? A no w malutkiej torebeczce, którą zawsze mam przy sobie. A po co? A  żeby zapisać sobie tych łobuziaków małych, którzy mkną przez korytarz niczym torpeda i wpadają na żywe bądź martwe obiekty, a później zupełnie bez strachu i poczucia konsekwencji podają mi swoje dane. No ba, przecież ta kobita zaraz zapomni, żadnych punktów za łamanie regulaminu nam nie wpisze, aaaa olać ją. ?
  2. Wpiszę numery wszystkich rodziców moich uczniów do pamięci telefonu. Tak, oczy cię nie mylą, ja jestem z tych nauczycieli, którzy podają rodzicom swój prywatny nr, zresztą służbowym nie dysponujemy, jeśli sami sobie go nie załatwimy prawda? Mnie szybki kontakt z rodzicami ułatwia życie, im również, raczej nie nadużywają, a jeśli… to ja to grzecznie i asertywnie podkreślam, że ktoś przesadził. Wpiszę te numery, bo zastanawianie się, czy dzwoni rodzic ucznia, czy pan telemarketer już mnie męczy.
  3. Teraz punkt, który mamy chyba w głowie wszyscy, a który raczej się to nikomu nie udaje… kartkówki, sprawdziany, zadania domowe będę sprawdzać w szkole. Okienka to są w 90% zastępstwa, więc odpada, ale często zostaję godzinę, dwie dłużej i sprawdzam w pokoju nauczycielskim. Dlaczego nie w domu pod milusim kocykiem? No bo milusi kocyk to ma mnie otulać, jak czytam książkę albo… piszę do Was. Zresztą sami wiecie, ile rzeczy w domu nas rozprasza i od pracy odciąga, nie jestem też pewna, czy przypadkiem nie mamy zakazu zabierania prac uczniów do domu. Niezła utopia, nie sądzicie? Jak Wy kochani rozpracowaliście tą kwestię?
  4. Będę wstawać wcześniej, żeby nie działać rano w biegu, a w pracy przed pierwszym dzwonkiem zdążyć jeszcze na spokojnie zebrać myśli, napić się herbaty i powiedzieć komuś coś miłego lub usłyszeć… a współpracowniczki i współpracowników mam naprawdę wyjątkowych i masę dobra o poranku od nich dostaję, więc… jest po co wstawać wcześniej.
  5. Teraz postanowienie ważne, nie żadna błahostka, jak te żarciki powyżej. Będę starała się ratować moich uczniów przed nudą i absurdalną zawartością obecnej podstawy programowej. Jednym słowem… trzeba to jakoś ograć. Znudzony uczeń jest, a jakoby go nie było. A ja muszę wtłoczyć mu do głowy te wszystkie terminy, definicje, zasady ortograficzne, motywy, muszę go zmusić, by pamiętał wszystkich bohaterów obowiązkowych lektur… tak dokładnie. Egzamin ósmoklasisty bazuje na wiedzy, encyklopedycznej wiedzy, nie wykpi się już żaden mały, leniwy geniusz swoją błyskotliwością i intelektem. Nie czytał… cienko będzie piszczał. Szkoda. Naprawdę szkoda, że w tę stronę zmierzamy. MUSZĘ wykrzesać z siebie pokłady kreatywności, żeby mi te dzieciaki na lekcjach z nudów nie pozdychały.

A jak u was z postanowieniami? U mnie cieniutko, czekam na wasze inspiracje i pozdrawiam. ?

Mile widziane też wszelkie uwagi od rodziców… bo spojrzenie z tej drugiej strony potrafi być naprawdę cenne i twórcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *