Czy Republika Gilead to utopia? Rozejrzyj się wokół siebie Polaku!

               Mam wakacje, te wakacje, których mi zazdrościsz Polaku nie nauczycielu. Co robię? Spędziłam niesamowity czas (jeeeeee dwa tygodnie ?) z siostrą i jej cudowną rodziną. A teraz nie umiem się nacieszyć czytaniem i oglądaniem dobrych filmów. Koleżanka poleciła mi też serial HBO, głośny, znany, szeroko komentowany o tytule „Opowieść Podręcznej”, po pierwszym sezonie sięgnęłam również po książkę, powieść Margaret Atwood, na której podstawie powstaje filmowe dzieło.

Nie, nie zrobiłam tego dla przyjemności. Poziom przemocy fizycznej i psychicznej w tym serialu jest dla mnie porażający, ale jeszcze gorsze są ukazane tam mechanizmy zniewolenia ludzkich umysłów. W powieści pokazano je wyraźnie, wręcz metodycznie, tego mi brakowało, musiałam po nią sięgnąć, żeby zrozumieć całość, żeby pojąć motywacje bohaterów i ich wybory życiowe.

Nie będę streszczać filmu, dla niewtajemniczonych powiem tylko, że jest to historia Republiki, która powstała w niedalekiej przyszłości w Stanach Zjednoczonych, alternatywy dla zepsutego, zdemoralizowanego, zachodniego stylu życia. Ze względu na drastyczny spadek płodności ludzi w państwie stosowana jest procedura tzw. podręcznych. Płodne kobiety mają obowiązek rodzić dzieci małżeństwom z klasy uprzywilejowanej (elity zawsze są i będą). Całemu światu wmawia się, że robią to dobrowolnie, rozumieją powinność wobec ludzkiego rodzaju, w rzeczywistości są co miesiąc zmuszane do współżycia z komendantami, są zniewolone i poddawane pseudo religijnej indoktrynacji. Wszystko tam dzieje się z Bogiem na ustach. Wszystko tam jest błogosławione i uświęcone, nawet ceremonia gwałtu.

Powyższy zarys jest płytki, dotyka tylko powierzchni tego, co pokazano w filmie. Całe społeczeństwo Republiki Gilead ma zniewolone umysły, żony komendantów też są ofiarami psychicznej przemocy, wychowują ich dzieci, nie mogą pracować, wmówiono im, że problem płodności to sprawa kobiet. One wierzą, że robią to, co należy…w imię dobra ludzkości, czystości gatunku. Panowie z elit, jak to panowie z elit… mają swój alternatywny byt. Podziemną namiastkę normalnego życia, zepsutego życia, przed którym rzekomo uciekając…. ratowali świat, tworząc republikę. A tam jest wszystko… narkotyki, alkohol, pornografia, cudzołóstwo, korupcja.

Coś Ci to przypomina?

Rozejrzyj się wokół siebie Polko, tylko uważnie. Rozejrzyj się i ty Polaku… myślący.

Republika Gilead nie powstała nagle, to był długi proces stopniowego ograniczania praw i wolności obywateli. Tzw. zdrajcy rodzaju to osoby homoseksualne, które ostatecznie zostały całkowicie z nowego państwa eksterminowane.

Całkowity zakaz stosowania antykoncepcji. Absurd? Pamiętaj… metoda małych kroków.

Coś Ci powiem Polko, twoja koleżanka Czeszka, jeśli dowie się, że nosi w łonie bardzo chore dziecko, które nie przeżyje poza jej organizmem, zostanie ochroniona. Jej ciąża zostanie przerwana na takim etapie, by zminimalizować traumę pourazową i by jej organizm mógł się zregenerować. Ty będziesz musiała dziecko urodzić i potem je pożegnasz, jeśli jesteś wierząca, to je pochowasz. Jeśli tego chcesz, nikt nie ma prawa Ci zabronić, jeśli nie chcesz… i tak urodzisz i pożegnasz. Drugorzędną sprawą jest twój organizm i twoje zdrowie psychiczne. Nie ma znaczenia twoje wyznanie i poglądy, żyjesz w kraju, który w imię wiary poniża kobiety. I żeby była jasność- nie jestem antyklerykałem i nie mam nic do ludzi wierzących. Państwo jest instytucją i powinno mnie chronić jako obywatelkę, nie poniżać (każdy, kto ronił lub rodził martwe dziecko wie, jak to wygląda), Bóg i wiara to sprawa osobista każdego człowieka i niegodne jest zawłaszczanie Boga i wiary na potrzeby ideologi i indoktrynacji społecznej. Niestety, to dzieje się w Polsce.

Żyjesz Polaku w kraju, gdzie lekarz może odmówić Ci pomocy ze względu na tzw. klauzulę sumienia. Żyjesz w kraju, gdzie wszelka odmienność jest narażona na atak- obcokrajowcy, osoby homoseksualne.

A gdy ktoś Cię zgwałci, a jesteś dorosła, to też urodzisz i wychowasz dziecko. Możesz usłyszeć, że byłaś nieodpowiednio ubrana, więc to twoja wina.

Może załóżcie nam długie suknie i peleryny, a włosy zakryjcie czepkiem. Suknie zielone, czerwone i szare.

          Ogarnia mnie przerażenie, bo nie wiem, czy ten serialowy świat to utopia.

Ludzkość ma za sobą już większe okrucieństwa, człowiek jest zdolny do czynienia niewyobrażalnego zła w imię idei, w które uwierzy.

1 komentarz

  1. Inicjatywa obywatelska to była którą wyrzucili do kosza wiec nie gadaj glupot że państwo zajmowało się ustawa antyaborcyjna, a fundacja proLife… przeczytaj ustawę dooiero się wypowiadaj…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *